Strona z portalu

  / Aktualności / Wizyta studyjna w Hiszpanii
Zaloguj
Zaloguj
Zaloguj bezpiecznie
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Czy wiesz, że...?
Wizyta studyjna w Hiszpanii
Zdjęcie
W dniach 22-25 lipca przedstawiciele Gminy Miejskiej Kościerzyna zdobywali wiedzę i korzystali z doświadczenia Hiszpanów, którzy w dziedzinie kształtowania lokalnej polityki energetycznej zdążyli już dużo osiągnąć, a cennymi informacjami i osiągnięciami chętnie się dzielą.

Wizyta na południu Hiszpanii odbyła się w ramach projektu Green Twinning, którego celem jest wsparcie samorządów w opracowaniu lokalnych Planów działań na rzecz zrównoważonej energii oraz w rozpoczęciu realizacji przewidzianych w nich działań na rzecz redukcji zużycia energii i emisji CO2. Projekt jest w całości  finansowany ze środków Komisji Europejskiej, a w Polsce wdraża go Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités" (PNEC). Hiszpańskim partnerem projektu jest AER - Agencja Poszanowania Energii Regionu La Ribera. Z Polski w projekcie uczestniczą tylko dwa samorządy: Kościerzyna i Piaseczno.

Przedstawiciele z Kościerzyny mieli okazję zapoznać się z budową, funkcjonowaniem oraz efektywnością oczyszczalni ścieków bazującej na technologii tlenowego oczyszczania zanieczyszczeń. Odwiedzili też nieczynne wysypisko śmieci, z którego dziś produkuje się gaz i energię elektryczną, oraz zapoznali się z procesem produkcyjnym biomasy. Samorządowcy odwiedzili także fermę wiatrową, a także wizytowali budynki użyteczności publicznej, które z założenia projektuje się obecnie jako ekologiczne i samowystarczalne energetycznie.

W trakcie spotkania podpisano porozumienie o współpracy gmin El Padul i Kościerzyna. Kilkutysięczne miasteczko El Padul z regionu Andaluzji zostało „zielonym partnerem” Kościerzyny, która w ramach międzynarodowej współpracy będzie czerpać z doświadczeń hiszpańskiego samorządu. W imieniu Gminy Miejskiej Kościerzyna podpisał je Pan Kazimierz Stoltmann – zastępca burmistrza, a  w imieniu miasta El Padul burmistrz Manuel Alarcon Perez. Spotkanie było także okazją do wzajemnego poznania się obu samorządów. Podczas roboczych spotkań dokonano prezentacji obu gmin w trakcie których gminy miały okazję pochwalić się swoimi dokonaniami oraz działaniami w dziedzinie ochrony środowiska.

Wraz z przedstawicielami Kościerzyny w wyjeździe uczestniczyli reprezentanci miasta Piaseczna, które w podobnym zakresie współpracować będzie z miastem Guadix, także z rejonu Andaluzji.

Projekt „Budowanie kompetencji i wymiana doświadczeń w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju energetycznego w miastach (GREEN TWINNING)” wspiera wdrażanie inicjatywy Komisji Europejskiej pn. „Porozumienie Burmistrzów poprzez wzmocnienie kompetencji władz lokalnych w zakresie przekładania strategii zrównoważonego rozwoju energetycznego na działania”, do którego Kościerzyna przystąpiła w marcu 2011 r. W efekcie przystąpienia do tej inicjatywy Gmina Miejska Kościerzyna uchwałą Rady Miasta z dnia 29 sierpnia 2012 r. przyjęła i złożyła do Komisji Europejskiej Plan działań na rzecz zrównoważonej energii dla miasta Kościerzyna (SEAP), którego celem jest redukcja emisji CO2 na terenie miasta Kościerzyna o co najmniej 20% do roku 2020. Komisja Europejska w czerwcu br. zaakceptowała kościerski SEAP. Nasze ambitne plany żeby mogły być zrealizowane będą wymagać nie tylko znacznego kapitału, ale też innowacyjnych rozwiązań i wzorców. Bardziej zaawansowani we wdrażaniu SEAP-u Hiszpanie już zadeklarowali współpracę i dzielenie się tym co najcenniejsze, czyli wiedzą.

 

Strona: 1 
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:
Stronę odwiedzono 3910 razy.
v.20150330-094928
Morgan&Men SEO - Widget